RSS feed for Lucas
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

    This is a masterpiece. Still great on rewatch 15 years later.

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★½

    I was expecting a dweebish Eisenberg movie but this was a wild ride.

    Too good to be considered bad yet not bold enough to be great.

  • Dolittle

    Dolittle

    ★½

    Everybody seem to have done very little to make this tolerable.

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★

    Disappointing. While there's good story to be made out of the sexual harassment scandal at Fox News, this film isn't it.

    Two stars for Charlize Theron's spectacular acting.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Saoirse Ronan is the only reason to watch this movie ✨

    Chalamet on the other hand plays a very cocky lad for someone who isn't loved back by their loved one.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    Even better on rewatch

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★

    Not as good as the first film but equally easy to consume in a lazy afternoon.

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★½

    Can't remember the last time I found cars this exciting. Solid film with a good Bale + Damon acting combo.

    It was frustrating however to see it depict the female role in the racing as you would have guessed: nonexistent. The only female character opens her mouth around 5 times over the 2½ hours of screenplay

  • 6 Underground

    6 Underground

    What a waste of time

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    This is a masterpiece.
    Glad I could watch it before the oscars tonight.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★½

    Exactly all high school films you already watched but with a subtle (yet urgent) twist:

    This one has Beanie Feldstein at her best (and most energetic); it is fantastic debut for Olivia Wilde as a director and the question that really makes it worth watching: why are all of highschool stories told from a male perspective again?

    To give it more stars I could only wish some scenes were as much fun as the casting seemed to have whilst making it.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    "This is so metaphorical"
    Most original story I've watched this season.