RSS feed for Lucas
  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★½

    "Can you feel the love tonight" during daylight got me confused

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    So this is the Rian Johnson I only read about. I liked it.

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★½

    While some people will find ways to live imprisoned in the open, others will find freedom even in prison.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Most scenes are such awkwardly unbalanced compositions that it feels like this is a real story – one that Baumbach was either lucky or crazy enough to jump in and capture.

    Driver, Johanson, a very still camera that just knows how to frame and focus and a killer script attentive to the details are enough set of reasons to make me want to rewatch it very soon.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★★

    In times where polarised opinions can't coexist, this becomes a necessary movie — a informal class on dealing with differences.

    Pryce, Hopkins and Meirelles at their very best.

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★½

    While the story is somewhat predictable, the stellar performance of both Matt Damon and Robin Williams is enough of a reason to watch this film even in 2019.

  • City of God

    City of God

    ★★★★

    Highly immersive even 17 years later.
    Photography. And. Camera. Moves.

  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★★½

    Despite compelling and with an important thematic, the greatest accomplishment of this film is to put together this many familiar faces in a Netflix production.

    While it fakes it’s way in an attempt to be “The Big Short” of the Panama Papers leak, it also fails miserably with such plain plot.

    Beautiful colours and a few smart camera movements probably made my ears forget about paying attention to the soundtrack – this or it was so unremarkably generic I can’t remember listening to sounds other than the characters’ lines.

  • Big Fish

    Big Fish

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Lessons on keeping life fun and imaginative at any age.


    Possibly the Forrest Gump of a younger generation.

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★½

    One of my favourite Tarantino movies. For those who came late to the Tarantino game, think Hateful Eight but done right.

  • Captain Phillips

    Captain Phillips

    Hanks

  • Sully

    Sully

    ★★★½

    Good film. I'm a big fan of non linear scripts so this one was a fun one to watch. If you know the story, you probably won't be surprised by the plot but it's defo worth watching it. Tom Hanks keeps the level up as usual.