• The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★

    Here we are. The end of the twilight franchise. It has certainly been a journey I won’t forget. It started out pretty fun with a stylized movie that while very cringy and weird, was still entertaining in it’s own special way, and it ends with a movie which is quite forgettable and disappointing in many ways.

    I said in my review in part 1 that you could very much feel the story being stretched out and that goes for this…

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★

    Like every movie franchise based on a series of books did at this time, this split that last story into two parts. Oh man can you feel that in this movie. I'm pretty sure I could some up everything that happens in the first hour with just a few well chosen words. This movie is extremely uneventful. After the first five you could probably skip ahead to the last 20 minutes and have the same experience.

    By this point we…

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★½

    So after a disappointing sequel I watched the third movie in the franchise right away hoping it would be better than the second. And it certainly was better, but it's stil far from a good movie and reaches none of the few highs of the first.

    It lacks vision, style or really and talent. It, as pretty much all the other movies in this franchise, is very boring in the middle part. I actually had to rely on the messages…

  • The Twilight Saga: New Moon

    The Twilight Saga: New Moon

    Not a huge fan of this so I won't be talking about this too much.

    The first mistake this movie does is having the Cullens not be in half of it. For me that family and vampires in general is what makes the twilight movies somewhat watchable. This movie is just boring. Like the following twilight movies, the middle part is where it really suffered, lacking sense of direction, motivation or really any reason i should keep watching.

    The movie…

  • Twilight

    Twilight

    ★★★

    So it's been a bit since I've written a review. Just really quick gonna say why. Basically last Friday i got really sick and Saturday I tested positive for covid. I was quite sick throughout the weekend, but recovered quickly. Still had to remain isolated which was very tiring and I just didn't really feel like writing.But now I'm back ready to be active on here again.

    Now I'm not telling all this for no reason, cause even though the…

  • Jump

    Jump

    ★★★

    I like dance flicks. I don't really know what it is about them, but I just really enjoy them. I randomly came across this movie on Netflix and since it look like a dance movie I decided to watch it. And yes, dancing is a big part of the movie, this is far from your average dance movie.

    This movie is fucking weird. It's no surprise when you realize it's written by Stephen Chow, most know for his also very…

  • No Name on the Bullet

    No Name on the Bullet

    ★★★½

    Short little western. It isn't anything special but it's a nice little movie. The western has a similar style to High Noon, not that the two are similar movies, but it is a largely character driven movie building up to a third act where something is gonna happen.

    In this movie we see an entire town slowly become paranoid at the arrival of a known assassin. I thought this aspect of the movie worked really well. Especially cause of some…

  • A Soldier's Story

    A Soldier's Story

    ★★★½

    Bearing a lot of similarities to Director Norman Jewison's earlier work "In the heat of the night" on a story and thematic level, A Soldiers Story is about a black officer is sent down to investigate the Murder of a black sergeant, presumed to have been done by white people.

    While not as good as In the Heat of the Night, A Soldiers Story is still a solid movie and not just a carbon copy rehashing old ideas without anything…

  • Love Exposure

    Love Exposure

    How to review this movie? No seriously I have no idea. It's long and I think it manages to justify it's length. Never feels too long. I did kinda lose my investment in the story along the way. However due to its length I was able to get invested back into the movie which was nice.

    The movie is weird and wacky and all sorts of things. Don't know If it's my thing but I certainly didn't hate I. If…

  • The Rookie

    The Rookie

    ★★½

    I like many others like Clint Eastwood. He's an effortlessly cool actor and (at times) great director. Undoubtedly a talented man, his filmography Dosent always reflect that fact. Many of his movies are more or less entertaining action/thriller movies. This one definitely being in the less department.

    The Rookie has some aweful dialogue, uninteresting story and a pretty uninspired performance by Charlie Sheen. However it also has Clint Eastwood, Raul Julia and Tom Skerritt, all of whom are great. It…

  • The Harder They Fall

    The Harder They Fall

    ★★★★

    After watching Netflix other 2021 "western" the power of the dog yesterday, I decided to give this one a watch hoping I would like it a bit more. And yes, I did like it a bit more. Though its still not quite the type of western is, no movie is probably ever gonna be that again, so if I really wanna watch the western I'm looking for I should just watch some John Wayne.

    None the less, this is a…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★½

    🤷‍♂️
    It's alright. I think I'm being kinda generous with my score because I didn't really care for it that much.

    My first problem is very much my own fault and nothing to do with the movie, but i kinda expected it to be a western. On letterboxd it does say it's a western and they do go around with cowboy hats and stuff, but it's not really a western. At least not the kind I like. Luckily for me,…