Sort by

Lucaz has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Sweat

Sweat

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Pink Cloud

The Pink Cloud

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Pink Cloud

The Pink Cloud

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In My Room

In My Room

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry