Sort by

Luccas has logged 271 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★½
Edit this entry  
01
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Edit this entry  
30
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Maleficent

Maleficent

2014
×
Edit this entry  
17
Climax

Climax

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Abominable

Abominable

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★
Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★½
Edit this entry  
15
Mamá

Mamá

2008
×
★½
Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Most Likely to Die

Most Likely to Die

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uma Noite Não é Nada

Uma Noite Não é Nada

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Edit this entry  
31
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Friday Night, Saturday Morning

Friday Night, Saturday Morning

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eletrodoméstica

Eletrodoméstica

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Little Cotton Girl

The Little Cotton Girl

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crítico

Crítico

2008
×
★★★½
Edit this entry