RSS feed for Lucia

Lucia has logged 194 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Between Worlds

Between Worlds

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
WolfCop

WolfCop

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pure

Pure

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Come Knocking

They Come Knocking

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
School Spirit

School Spirit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Humanity Bureau

The Humanity Bureau

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry