luciana has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
Edit this entry  
08
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mononoke

Mononoke

2007
×
Edit this entry  
01
FLCL

FLCL

2000
×
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Yuri!!! on Ice

Yuri!!! on Ice

2016
×
Edit this entry  
22
Wotakoi: Love is Hard for Otaku

Wotakoi: Love is Hard for Otaku

2018
×
Edit this entry  
22
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2014
×
Edit this entry  
22
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Edit this entry  
22
Nana

Nana

2006
×
Edit this entry  
22
Maid Sama!

Maid Sama!

2010
×
Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
Edit this entry  
22
Death Parade

Death Parade

2015
×
Edit this entry  
22
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
Edit this entry  
22
Asobi Asobase - workshop of fun -

Asobi Asobase - workshop of fun -

2018
×
Edit this entry  
22
Another

Another

2012
×
Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
Edit this entry  
08
Given

Given

2019
×
Edit this entry  
03
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
Edit this entry  
17
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cutting Moments

Cutting Moments

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Death Note

Death Note

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry