Sort by

Lucien has logged 242 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Void

Void

2017
×
Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

The Velvet Underground and Nico: A Symphony of Sound

1966
×
Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shadows

Shadows

1958
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Embers

Embers

2021
×
Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry