Sort by

abbie has logged 105 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Vault

The Vault

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★½
Edit this entry  
26
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Every Thing Will Be Fine

Every Thing Will Be Fine

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry