Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Music Lovers

The Music Lovers

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp

Pulp

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Poem

Poem

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No. 7 Cherry Lane

No. 7 Cherry Lane

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Haze

Haze

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mandala

Mandala

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry