Sort by

alex has logged 275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Female on the Beach

Female on the Beach

1955
×
★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
Edit this entry  
24
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★½
Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
22
Dude, Where's My Car?

Dude, Where's My Car?

2000
×
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
15
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Girl Missing

A Girl Missing

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blackbird

Blackbird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dirt Music

Dirt Music

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry