Sort by

Lucy Alice has logged 357 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Roald Dahl's Esio Trot

Roald Dahl's Esio Trot

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Because of Winn-Dixie

Because of Winn-Dixie

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Air

Air

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Bus Story

Bus Story

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Walking

Walking

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ryan

Ryan

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Street

The Street

1976
×
★★
Edit this entry  
12
The Six Dollar Fifty Man

The Six Dollar Fifty Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Left Behind

Left Behind

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kitty

Kitty

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Iblard Time

Iblard Time

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Move Mountain

Move Mountain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
One Day

One Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Life of Death

The Life of Death

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Why the Anderson Children Didn't Come to Dinner

Why the Anderson Children Didn't Come to Dinner

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Armoire

The Armoire

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Flower

A Flower

1971
×
★★★
Edit this entry  
02
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Matilda's Movie Magic: The Making of 'Matilda'

Matilda's Movie Magic: The Making of 'Matilda'

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Movie About Making 'Matilda' by Mara Wilson

My Movie About Making 'Matilda' by Mara Wilson

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Times At Conformity High

Bad Times At Conformity High

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellion

Hellion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Man Under

Man Under

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry