Lucy Alice has logged 369 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man with the 7 Second Memory

The Man with the 7 Second Memory

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wish Man

Wish Man

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Best and Most Beautiful Things

Best and Most Beautiful Things

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edie

Edie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

Tim Minchin and the Heritage Orchestra: Live at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Girl

Girl

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Glass House

The Glass House

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Terra

Terra

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Lost in the Barrens

Lost in the Barrens

1990
×
★★½
Edit this entry  
09
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fox Fires

Fox Fires

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life in the Doghouse

Life in the Doghouse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Name Is Joe

My Name Is Joe

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Special

Special

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
For the Birds

For the Birds

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everybody's Child

Everybody's Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eight Below

Eight Below

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry