Sort by

lucy has logged 267 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Casper

Casper

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry