Sort by

Lucy Ellman has logged 252 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
20
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
19
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
19
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical

High School Musical

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry