Lucy has logged 175 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Edit this entry  
08
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Tales from the Lodge

Tales from the Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Capsized: Blood in the Water

Capsized: Blood in the Water

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Balloon

Red Balloon

2010
×
½
Edit this entry  
26
Don't Hang Up

Don't Hang Up

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wildling

Wildling

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry