Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Catherine Cohen: The Twist...? She's Gorgeous

Catherine Cohen: The Twist...? She's Gorgeous

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Emily

Emily

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Black Mirror: Beyond the Sea

Black Mirror: Beyond the Sea

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Loch Henry

Black Mirror: Loch Henry

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry