Sort by

lucy has logged 507 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes

Planes

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Three Diablos

Puss in Boots: The Three Diablos

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birth

Birth

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry