Sort by

lucy has logged 399 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry