lucy has logged 36 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Valley Uprising

Valley Uprising

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry