Sort by

lucy has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jagged

Jagged

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jungleland

Jungleland

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
I Bought a Vampire Motorcycle

I Bought a Vampire Motorcycle

1990
×
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Buddy Guy: The Blues Chase The Blues Away

Buddy Guy: The Blues Chase The Blues Away

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sean Lock: Keep It Light

Sean Lock: Keep It Light

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bratz

Bratz

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry