RSS feed for luella
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★½
Edit this entry  
24
ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

2019
×
Edit this entry  
22
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★½
Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Dracula

Dracula

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coco Before Chanel

Coco Before Chanel

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★
Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Love Don't Co$t a Thing

Love Don't Co$t a Thing

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Friday

Friday

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
24
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★½
Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry