lugubrioux has logged 78 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Search for John Gissing

The Search for John Gissing

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Close My Eyes

Close My Eyes

1991
×
Edit this entry  
16
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Closet Land

Closet Land

1991
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★
Edit this entry  
31
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad: Hell to Pay

Suicide Squad: Hell to Pay

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Maus

The Maus

2017
×
½
Edit this entry