Luis_989 has logged 98 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
#FollowMe

#FollowMe

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Russian Five

The Russian Five

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dranem Performs

Dranem Performs "Five O'Clock Tea"

1905
×
Edit this entry  
30
Clown, Dog and Balloon

Clown, Dog and Balloon

1905
×
Edit this entry  
30
Dranem Performs The True Jiu-Jitsu

Dranem Performs The True Jiu-Jitsu

1905
×
Edit this entry  
30
Cook & Rilly's Trained Rooster

Cook & Rilly's Trained Rooster

1905
×
Edit this entry  
30
How Monsieur Takes His Bath

How Monsieur Takes His Bath

1903
×
Edit this entry  
30
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Edit this entry  
30
Miss Dundee and Her Performing Dogs

Miss Dundee and Her Performing Dogs

1902
×
Edit this entry  
30
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
Edit this entry  
30
Midwife to the Upper Class

Midwife to the Upper Class

1902
×
Edit this entry  
30
An Untimely Intrusion

An Untimely Intrusion

1902
×
Edit this entry  
30
Little Tich and His Funny Feet

Little Tich and His Funny Feet

1900
×
Edit this entry  
30
Dance of the Seasons: Winter, Snow Dance

Dance of the Seasons: Winter, Snow Dance

1900
×
Edit this entry  
30
Danse Serpentine (In a Lion's Cage)

Danse Serpentine (In a Lion's Cage)

1900
×
Edit this entry  
30
Danse du papillon

Danse du papillon

1900
×
Edit this entry  
30
Chaise en bascule

Chaise en bascule

1900
×
Edit this entry  
30
Guillaume Tell

Guillaume Tell

1900
×
Edit this entry  
30
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
Edit this entry  
30
At the Floral Ball

At the Floral Ball

1900
×
Edit this entry  
30
Avenue de l'Opéra

Avenue de l'Opéra

1900
×
Edit this entry  
30
Turn-of-the-Century Surgery

Turn-of-the-Century Surgery

1900
×
Edit this entry  
30
At the Photographer's

At the Photographer's

1900
×
Edit this entry  
30
The Landlady

The Landlady

1900
×
Edit this entry  
30
Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

Automated Hat-Maker and Sausage-Grinder

1900
×
Edit this entry  
30
The Fisherman at the Stream

The Fisherman at the Stream

1897
×
Edit this entry  
30
Into the Ashes

Into the Ashes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cold Blood

Cold Blood

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Come Knocking

They Come Knocking

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ladyworld

Ladyworld

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Redcon-1

Redcon-1

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape Plan: The Extractors

Escape Plan: The Extractors

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Edit this entry  
25
Endless Love

Endless Love

1981
×
Read the review Edit this entry  
25
One Fine Day

One Fine Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiped: Hooking Up in the Digital Age

Swiped: Hooking Up in the Digital Age

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry