Highest rated films

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Hans Zimmer: Live in Prague

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Farthest

    ★★★★½

  • David Gilmour - Live at Pompeii

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★★

  • Das Boot

    ★★★★★

  • One More Time with Feeling

    ★★★★★

  • King Crimson: Radical Action to Unseat the Hold of Monkey Mind

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 1,206 Films watched
  • 100.5 Average per month
  • 23.2 Average per week

Milestones

First Film

A Tale of Love and Darkness

Jan 1

Most Watched

La La Land

5 times

Baby Driver

3 times

Logan

3 times

Call Me by Your Name

twice

Star Wars: The Last Jedi

twice

Last Film

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
620 films
Thriller
342 films
Comedy
241 films
Horror
232 films
Action
219 films
Sci Fi
165 films
Crime
156 films
Mystery
133 films
Romance
127 films
Adventure
119 films
USA
838 films
UK
202 films
France
107 films
Canada
84 films
Germany
62 films
Japan
47 films
Australia
31 films
Spain
29 films
China
27 films
Italy
26 films
English
1,070 films
French
104 films
Spanish
103 films
German
69 films
Japanese
54 films
Italian
50 films
Russian
26 films
Chinese
25 films
Portuguese
24 films
Arabic
13 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 376 Added 1179

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Luis_989’s most liked review

Scott Pilgrim vs. the Animation

Scott Pilgrim vs. the Animation

★★★½

They never thought of turning it into an animated series? Really?

More reviews

Luis_989’s most liked list

GoodFellas
The Double Life of Véronique
Unforgiven

The Best Films Of Every Year Since I Was Born

I was born on 1990, so I've selected what it is for me the best film of every year until 2017.
Other mentions of each year are on the notes.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hellraiser: Revelations
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Eagles of Death Metal - I Love You All The Time : Live At The Olympia in Paris

Films Luis_989 watched in 2017

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Florida Project
  • Black Mirror: Black Museum
  • Downsizing
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Call Me by Your Name
  • The World of Apu
  • Alphaville
  • Rain Fall
  • The Ballad of Lefty Brown
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • Last Flag Flying
  • The Disaster Artist
  • Lady Bird
  • I, Tonya
  • Bright
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Trouble with Harry
  • Strangers on a Train
  • Rebel in the Rye
  • Breathe
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Twin Peaks: The Return
  • Paddington 2
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Call Me by Your Name
  • Battle of the Sexes
  • Sweet Virginia
  • Pilgrimage
  • Youth in Oregon
  • California Typewriter
  • Antiporno
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Farthest
  • How to Change the World
  • Return of the Jedi
  • Battle Angel
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Give My Regards to Broad Street
  • Beyond Skyline
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms
  • The Great Invisible
  • Standing Up
  • Little Sister
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Cider House Rules
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Henry's Crime
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • I Love You, Daddy
  • Columbus
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Menashe
  • One of Us
  • Thelma
  • The Ticket
  • Stratton
  • The Tribes of Palos Verdes
  • 9/11
  • Dominion: Prequel to The Exorcist
  • The Last Seduction
  • Enemy of the State
  • November Criminals
  • Voyeur
  • Stronger
  • Shadowlands
  • A Case of You
  • Brimstone
  • Wonder
  • The Navigator: A Medieval Odyssey
  • Vertigo
  • Django
  • Loving Vincent
  • Bad Day for the Cut
  • Zatoichi
  • Stuck in Love
  • Citizen Ruth
  • Tanner Hall
  • Crown Heights
  • The Age of Consequences
  • Black Rain
  • L.A. Takedown
  • The Falling
  • Closer to the Moon
  • Suburbicon
  • American Made
  • Borg vs McEnroe
  • Hey Arnold! The Jungle Movie
  • The Snowman
  • The Nile Hilton Incident
  • Murder by Death
  • Americons
  • My Scientology Movie
  • An Inconvenient Sequel: Truth to Power
  • Two Lovers and a Bear
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Foo Fighters: Back and Forth
  • Taking Chance
  • Murder of a Cat
  • Daddy's Home 2
  • Reservation Road
  • Ratcatcher
  • Justice League
  • Bloody Sunday
  • Eagles of Death Metal - I Love You All The Time : Live At The Olympia in Paris
  • Eagles of Death Metal - Nos Amis (Our Friends)
  • The Women's Balcony
  • Radius
  • Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States
  • Restrepo
  • The Untamed
  • Meet the Feebles
  • So I Married an Axe Murderer
  • Man of Steel
  • Ferrari: Race to Immortality
  • Love and Honor
  • The Hidden Blade
  • The Twilight Samurai
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Pokémon the Movie: I Choose You!
  • Woodshock
  • The Only Living Boy in New York
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Murder on the Orient Express
  • Boy Meets Girl
  • Upstream Color
  • Tulip Fever
  • Boo 2! A Madea Halloween
  • The Mountain Between Us
  • The Piano
  • The Guest
  • The Lost Wife of Robert Durst
  • One Eight Seven
  • Shall We Dance?
  • Marina Abramović: The Artist Is Present
  • Daft Punk Unchained
  • F for Fake
  • The Quiet
  • Victoria & Abdul
  • Blade of the Immortal
  • A Bad Moms Christmas
  • Frontier(s)
  • We're No Angels
  • Birth of the Dragon
  • Two Is a Family
  • Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Coco
  • A Touch of Sin
  • A Patch of Fog
  • Flashbacks of a Fool
  • Nostalgia
  • Suspicion
  • Baskin
  • The Haunting
  • Brigsby Bear
  • The Vault
  • Super Dark Times
  • 24 Hours to Live
  • The Show
  • Good Time
  • Black Sabbath: The End of The End
  • Jeepers Creepers 3
  • Thor: Ragnarok
  • Halloween II
  • Halloween
  • Ginger Snaps
  • Why Horror?
  • Jigsaw
  • Manifesto
  • Tokyo Project
  • Brad's Status
  • The Villainess
  • In This Corner of the World
  • Shutter
  • Thor: Ragnarok
  • Hampstead
  • Home Again
  • Ingrid Goes West
  • Creep 2
  • Scream
  • Dog Soldiers
  • The Clan
  • The Glass Castle
  • Mustang
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • The City of the Dead
  • Happy Death Day
  • Geostorm
  • Wheelman
  • Marjorie Prime
  • Deepwater Horizon
  • Independence Day: Resurgence
  • Jungle
  • Repulsion
  • The Foreigner
  • Sun Choke
  • Steven Wilson: Ask Me Nicely - The Making of To The Bone
  • Cleopatra

See all 1,206

World map

Highly rated films Luis_989 is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • I Dream in Another Language
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more