Highest rated films

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★½

  • Sons of Apollo: Live With The Plovdiv Psychotic Symphony

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • The Haunted House

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 1,014 Films watched
  • 84.5 Average per month
  • 19.5 Average per week

Milestones

First Film

Four Rooms

Jan 1

Most Watched

Parasite

4 times

Suspiria

3 times

Vice

twice

The Favourite

twice

Star Wars: The Last Jedi

twice

Last Film

Just Mercy

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
418 films
Thriller
250 films
Comedy
247 films
Horror
199 films
Action
163 films
Crime
130 films
Sci Fi
119 films
Mystery
98 films
Adventure
97 films
Romance
94 films
USA
725 films
UK
135 films
France
107 films
Canada
57 films
Germany
47 films
Japan
26 films
Mexico
25 films
China
23 films
South Korea
21 films
Spain
19 films
English
877 films
French
129 films
Spanish
123 films
German
68 films
Italian
52 films
Japanese
40 films
Russian
31 films
Korean
27 films
Chinese
22 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 220 Added 303

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Luis_989’s most liked review

Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

★★★

60/100

The guy who near the end admits that he knows about 6 women who were abused but cries out of sadness and anger that they made it public, which affected the fucking Bikram, makes it clear why men like this exist and get away with the things they do.…

More reviews

Luis_989’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Haunting of Sharon Tate
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Rodrigo y Gabriela: Live in japan

Films Luis_989 watched in 2019

  • Just Mercy
  • The Informer
  • Balloon
  • The Two Popes
  • The Sand Pebbles
  • The 300 Spartans
  • The Quiet Man
  • Will Penny
  • Thunderbolt and Lightfoot
  • Rawhide
  • Great Guns
  • Grace
  • Not A Minute To Lose
  • A Twofold Pregnancy
  • S.M.A.R.T. Chase
  • Vice
  • Little Women
  • Bad Times at the El Royale
  • A Christmas Carol
  • Reservoir Dogs
  • A King in New York
  • The Bachelors
  • Hope Springs
  • Out Of The Clear Blue Sky
  • The Favourite
  • Lady Sings the Blues
  • Captain Apache
  • McLintock!
  • The Truth Behind the Ape-Man
  • Félix Mayol Performs
  • The Malagueña and the Bullfighter
  • Cake-walk nègre
  • Spain
  • The O'Mers in 'The Bricklayers'
  • Polin Performs
  • The Tango
  • The Statue
  • The Parish Priest's Christmas
  • Félix Mayol Performs
  • Félix Mayol Performs
  • Ocean Studies
  • The Magician's Alms
  • A Little Girl Who Did Not Believe in Santa Claus
  • The Alamo
  • Family Guy Presents: It's a Trap!
  • Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side
  • Family Guy Presents: Blue Harvest
  • Jexi
  • A Nightingale Sang In Berkeley Square
  • The Egyptian
  • Jojo Rabbit
  • The Aeronauts
  • Ip Man 4: The Finale
  • Cats
  • Star Wars: The Last Jedi
  • First Man
  • The Priests
  • 21 Bridges
  • GoodFellas
  • The Sicilian
  • Frankie and Johnny
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Bombshell
  • Cool World
  • Richard Jewell
  • Seeing Red
  • Jagon
  • Gorilla Dance
  • Tchang
  • Sibyl
  • After the Wedding
  • Parasite
  • Us
  • Lucy in the Sky
  • Bamboozled
  • Watchmen
  • Swimming with Men
  • The SpongeBob Musical: Live on Stage!
  • Uncut Gems
  • This Is Not Berlin
  • Monos
  • Judy
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Black Christmas
  • High Flying Bird
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Beanpole
  • Code 8
  • 6 Underground
  • Lolita
  • Bully
  • Lolita
  • Daniel Isn't Real
  • Haunt
  • Knives Out
  • Terminator 2: Judgment Day
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • Pilgrim
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Holiday Rush
  • Berlin Falling
  • Hala
  • Jumanji: The Next Level
  • Marriage Story
  • Ana's Playground
  • One More Hat!
  • Conspiracy Theory
  • A Rainy Day in New York
  • The Legend of Billie Jean
  • Dead Birds
  • The Knight Before Christmas
  • Double Impact
  • Message in a Bottle
  • New Best Friend
  • I Lost My Body
  • You Can Count on Me
  • The Keeping Hours
  • Take the Ball, Pass the Ball
  • Lola Versus
  • Memory: The Origins of Alien
  • Guadalupe-Kings
  • How to be Human
  • The Worm Turns
  • The Cookie Carnival
  • Wings
  • Brush: A Fox Tale
  • The Great Harlot and the Beast
  • Can I Stay?
  • Soar
  • Coin Operated
  • Extra Ordinary
  • Last Christmas
  • Suffocation
  • Bootleg Dad
  • Velvet Goldmine
  • 4 Horror Tales: Roommates
  • Blow Out
  • Shut Up and Play the Hits
  • Klaus
  • The Next Best Thing
  • Motherless Brooklyn
  • Red Eye
  • The Walk
  • Alien Abduction
  • Border
  • Badge Of Steel
  • How to Train Your Dragon: Homecoming
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • Frozen II
  • The 24 Hour War
  • Ford v Ferrari
  • The Goldfinch
  • The Irishman
  • The Irishman
  • The Good Liar
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Dangerous Liaisons
  • Frozen
  • Sherlock Holmes
  • Angels & Demons
  • Earthquake Bird
  • Hardball
  • Charlie's Angels
  • Midway
  • The Da Vinci Code
  • Hailey Dean Mysteries: Dating Is Murder
  • Hailey Dean Mysteries: Murder, With Love
  • Noelle
  • Doctor Sleep
  • Lady and the Tramp
  • Playing with Fire
  • Salma's Big Wish
  • ABCs of Death 2.5
  • Downton Abbey
  • The Birdcage
  • The Secret of Moonacre
  • Let It Snow
  • Robert Kirkman's Secret History of Comics
  • Official Secrets
  • Parasite
  • The Lighthouse
  • Girl on the Third Floor
  • UFO
  • Night School
  • Late Night
  • Brittany Runs a Marathon
  • American Son
  • ABCs of Death 2
  • The ABCs of Death
  • Brian Banks
  • The King
  • The Man and the Monster
  • The Raconteurs - Live at the Ryman Auditorium
  • The Singing Detective
  • The Farewell
  • Halloween
  • Suspiria
  • Rabid
  • Resolution
  • White Chamber
  • It Follows
  • Mama
  • The Stanford Prison Experiment

See all 1,014

World map

Highly rated films Luis_989 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more