Sort by

Luís has logged 568 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Makeover

The Makeover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Catwalk

Catwalk

1985
×
★★½
Edit this entry  
30
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★
Edit this entry  
29
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rolls-Royce Baby

Rolls-Royce Baby

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love

Love

1962
×
★★
Edit this entry  
25
What Was It Supposed to Be Like?

What Was It Supposed to Be Like?

2017
×
Edit this entry  
25
Hope This Goes Over Well/Living in an Empty World

Hope This Goes Over Well/Living in an Empty World

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
The Food of the Gods

The Food of the Gods

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Foundry

The Foundry

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
Edit this entry  
22
Gargantuan

Gargantuan

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Edit this entry  
20
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
★★★
Edit this entry  
20
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
20
The Hairdresser

The Hairdresser

1905
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★
Edit this entry  
20
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Banner of Youth

Banner of Youth

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
A Toothful Smile

A Toothful Smile

1957
×
★★½
Edit this entry  
19
Dots

Dots

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Curb Dance

Curb Dance

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
1000 Frames

1000 Frames

1966
×
Edit this entry  
19
Pan 2

Pan 2

1974
×
Edit this entry  
19
Pan 1

Pan 1

1974
×
Edit this entry  
18
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laplace's Witch

Laplace's Witch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
SS Experiment Love Camp

SS Experiment Love Camp

1976
×
Read the review Edit this entry