Sort by

Luís has logged 72 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rise

Rise

2016
×
Edit this entry  
28
Agent Orange

Agent Orange

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Luna Goes Cruising

Luna Goes Cruising

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Kangaroo Short

Kangaroo Short

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tomorrow's Sun

Tomorrow's Sun

1959
×
Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Megan

Megan

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Farmer Project

The Farmer Project

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mylène Farmer: Que mon coeur lâche

Mylène Farmer: Que mon coeur lâche

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les vacances continuent

Les vacances continuent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
By the Kiss

By the Kiss

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disorder

Disorder

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chapter 27

Chapter 27

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Making of Dead Ringers

The Making of Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Majestic Plastic Bag

The Majestic Plastic Bag

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★½
Edit this entry  
16
Kryptonite

Kryptonite

2018
×
Edit this entry  
16
Any Minute Now

Any Minute Now

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Circles

Circles

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Niandra

Niandra

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue

Blue

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
Edit this entry  
14
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
Edit this entry  
14
Eye Myth

Eye Myth

1977
×
Edit this entry  
14
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
14
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Edit this entry  
12
Halloween Hugs

Halloween Hugs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jack Chop

Jack Chop

2010
×
Edit this entry  
12
Monster Problems

Monster Problems

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry