Luís has logged 531 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bajo la Sombra del Guacarí

Bajo la Sombra del Guacarí

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Towrope

The Towrope

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elena

Elena

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Faust

Faust

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
José & Pilar

José & Pilar

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
We Are What We Are

We Are What We Are

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Attenberg

Attenberg

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Semi-Auto Colours

Semi-Auto Colours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
CHAINSAW MAID

CHAINSAW MAID

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry