RSS feed for Luiza
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★
Edit this entry  
08
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Killing of America

The Killing of America

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
Edit this entry  
20
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
27
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Edit this entry