RSS feed for Luiza
  • The Addams Family

    The Addams Family

    ★★

    Nostalgia made us do it.

  • Fanny and Alexander

    Fanny and Alexander

    ★★★★★

    My favourite Bergman film

  • Yi Yi

    Yi Yi

    ★★★★★

    I never get tired of this beautiful film.

  • Touki Bouki

    Touki Bouki

    ★★★★½

    Everyone that loves cinema should watch this film.

  • Return to Oz

    Return to Oz

    ★★★

    A lovely surprise

  • Nosferatu the Vampyre

    Nosferatu the Vampyre

    ★★★★★

    Forever one of my favourite films

  • The Cat Returns

    The Cat Returns

    ★★★½

    🐾

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    Got the chance to introduce one of my favourite animes to my husband Lewis. What a ride! Absolutely fantastic!

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★★

    A Friday the 13 favourite

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★★½

    Finalmente eu vi Bacurau (Não sei porque demorei tanto...)
    Glauber Rocha ia gostar, Lampião ia gostar também

    Viva Brasil!

  • Hannibal Rising

    Hannibal Rising

    ★★

    Eat the rude

  • Blow-Up

    Blow-Up

    There's so much I don't like, but so much I do.
    I love how anti climax this is, specially the third act, but I also dislike some of the dialogues.

    Well... This calls for a 4th watch soon