Sort by

Luiz has logged 225 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Tag

Tag

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Forest of the Lost Souls

The Forest of the Lost Souls

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
22
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Office Uprising

Office Uprising

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★
Edit this entry  
08
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
Read prior review Edit this entry  
01
Siren

Siren

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★½
Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Book Club

Book Club

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Rio da Dúvida

Rio da Dúvida

2018
×
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Masterpiece

My Masterpiece

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Father's Shadow

The Father's Shadow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Antes que o Tempo Me Esqueça

Antes que o Tempo Me Esqueça

×
★½
Edit this entry  
10
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Azougue Nazareth

Azougue Nazareth

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
A Retirada para um Coração Bruto

A Retirada para um Coração Bruto

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Paint

Hard Paint

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rend Your Heart

Rend Your Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Central Airport THF

Central Airport THF

2018
×
★★★
Edit this entry