Sort by

Luiz has logged 173 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
What Men Want

What Men Want

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Method

The Method

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Package

The Package

2018
×
Edit this entry  
24
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Big Night

My Big Night

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Corporate Animals

Corporate Animals

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
★½
Edit this entry  
14
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★½
Edit this entry  
04
The Place

The Place

2017
×
★★
Edit this entry  
01
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
12
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Cannibal Club

The Cannibal Club

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Inner Court

Inner Court

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry