Sort by

Luiz has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spiral

Spiral

2019
×
★½
Edit this entry  
24
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Party

The Party

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Underwater

Underwater

2020
×
Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
20
Confessions

Confessions

2010
×
★½
Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Boy Eating the Bird's Food

Boy Eating the Bird's Food

2012
×
Edit this entry  
12
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Fatman

Fatman

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
The Undoing

The Undoing

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Strella

Strella

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sleepover

The Sleepover

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Hardcore

Hardcore

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Box

Black Box

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Triggered

Triggered

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Saw

Saw

2003
×
★★
Edit this entry  
08
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
20
The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

The Boulet Brothers' Dragula: Resurrection

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Vox Lipoma

Vox Lipoma

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Bergman: A Year in a Life

Bergman: A Year in a Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Follow Me

Follow Me

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Apple

The Apple

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
09
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Edit this entry