RSS feed for Luiz
  • France Against the Robots

    ★★½

  • The Fall

    ★★★

  • The Irishman

    ★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Anima

    ★★★

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★½

  • Toy Story 4

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • A Hidden Life

    ★½

  • Bacurau

    ★★

  • Jihlava International Documentary Film Festival Trailer

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Climax

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The Image Book

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★½

  • Hard Paint

    ★★★½

  • The Endless Film

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★½

  • Mandy

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Blade Runner: Black Out 2022

    ★★★½

  • 2048: Nowhere to Run

  • Submergence

    ½

  • mother!

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★½

  • 2036: Nexus Dawn

  • Dunkirk

    ★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • Godard Mon Amour

    ★★★½

  • Claire's Camera

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★½

  • Okja

    ★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • On the Beach at Night Alone

    ★★★½

  • Song to Song

    ★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★½

  • Hi Stranger

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

  • Antiporno

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Finding Dory

  • The Neon Demon

    ★★★★½

  • Personal Shopper

    ★★½

  • Cinema Novo

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • The Commune

    ★★★

  • The Sense of Wonder

    ★★★

  • The Revenant

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★½

  • Sicario

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★½

  • The Corpse of Anna Fritz

    ★★★½

  • Run All Night

    ★★½

  • Knight of Cups

    ★★★

  • Cobain: Montage of Heck

    ★★★½

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Esse Viver Ninguém me Tira

    ★★★½

  • Jauja

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★