RSS feed for Luiz
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Child of Rage: A Story of Abuse

Child of Rage: A Story of Abuse

1990
×
Read the review Edit this entry  
08
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★
Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Read the review Edit this entry  
08
Inhalation

Inhalation

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
Read the review Edit this entry  
19
Exhalation

Exhalation

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Venus

Venus

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lovely Month of May

The Lovely Month of May

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
Edit this entry  
25
Kingyo

Kingyo

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Schick After Shave

Schick After Shave

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pravda

Pravda

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Devil's Circuit

Devil's Circuit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Paresse

La Paresse

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Jihlava International Documentary Film Festival Trailer

Jihlava International Documentary Film Festival Trailer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bucking Broncho

Bucking Broncho

1894
×
Edit this entry  
12
Newark Athlete

Newark Athlete

1891
×
Edit this entry  
12
Seminary Girls

Seminary Girls

1897
×
Edit this entry  
12
Feeding the Doves

Feeding the Doves

1896
×
Edit this entry  
12
The Barbershop

The Barbershop

1894
×
Edit this entry  
12
The Cock Fight

The Cock Fight

1894
×
Edit this entry  
12
Serpentine Dance by Annabelle

Serpentine Dance by Annabelle

1896
×
Edit this entry  
12
Sandow

Sandow

1896
×
Edit this entry  
12
Glenroy Brothers (Comic Boxing)

Glenroy Brothers (Comic Boxing)

1894
×
Read the review Edit this entry  
11
Why Does Herr R. Run Amok?

Why Does Herr R. Run Amok?

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wall

Wall

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
India Song

India Song

1975
×
★½
Read the review Edit this entry