Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★
Edit this entry  
06
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Sky

Black Sky

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Edit this entry  
20
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rattle of a Simple Man

Rattle of a Simple Man

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Adieu Philippine

Adieu Philippine

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Matar ou Correr

Matar ou Correr

1954
×
★★★
Edit this entry  
12
Der Herr auf Bestellung

Der Herr auf Bestellung

1930
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
Bye Bye Birdie

Bye Bye Birdie

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Fury at Showdown

Fury at Showdown

1957
×
★★★½
Edit this entry  
28
Things Change

Things Change

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Railroad Man

The Railroad Man

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
Baixo Gávea

Baixo Gávea

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Norm Macdonald: Nothing Special

Norm Macdonald: Nothing Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★½
Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
05
No Smoking

No Smoking

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
★★
Edit this entry  
29
Shall We Dance?

Shall We Dance?

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Infinito Ábaco

Infinito Ábaco

2022
×
Edit this entry  
28
Esquadrão da Morte

Esquadrão da Morte

2022
×
Edit this entry  
28
Sumi-ê

Sumi-ê

2022
×
Edit this entry  
27
The Nickel Ride

The Nickel Ride

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Extremo Ocidente

Extremo Ocidente

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
On the Tiger's Back

On the Tiger's Back

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ringu 0

Ringu 0

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
This Man Must Die

This Man Must Die

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Curse

The Curse

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
A Última Praga de Mojica

A Última Praga de Mojica

2021
×
Edit this entry  
11
Legions of the Nile

Legions of the Nile

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Free Woman

A Free Woman

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Flame that Never Dies

The Flame that Never Dies

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Down to the Sea in Ships

Down to the Sea in Ships

1949
×
★★★★½
Edit this entry