Sort by

Lucas has logged 1,183 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
On the Edge

On the Edge

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Flag of Iron

The Flag of Iron

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★
Edit this entry  
15
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Quick Billy

Quick Billy

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Grim

Grim

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Merrill's Marauders

Merrill's Marauders

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
12
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Daredevils

The Daredevils

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sinfonia do Trabalho

Sinfonia do Trabalho

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Edit this entry  
05
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Four Riders

Four Riders

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The River's Edge

The River's Edge

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Invisible Target

Invisible Target

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
Edit this entry  
19
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
17
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Specialists

The Specialists

1969
×
★★★½
Edit this entry  
13
Todd Barry: Super Crazy

Todd Barry: Super Crazy

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Bandit

The Bandit

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Spiritual Boxer

The Spiritual Boxer

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
One Shot

One Shot

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The Strangler

The Strangler

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spell in the Park

Spell in the Park

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sábado no mato

Sábado no mato

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★½
Edit this entry