Sort by

Lucas has logged 133 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Edit this entry  
30
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Thursday

The Thursday

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★
Edit this entry  
29
Destiny

Destiny

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wedding March

The Wedding March

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
28
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Limite

Limite

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Belfast, Maine

Belfast, Maine

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bye Bye Monkey

Bye Bye Monkey

1978
×
Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
27
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
Repeated Absences

Repeated Absences

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mexican Bus Ride

Mexican Bus Ride

1952
×
★★★★
Edit this entry  
26
College

College

1927
×
★★★½
Edit this entry  
26
White Mountains

White Mountains

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★★★
Edit this entry  
26
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
RR

RR

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Golden Mouth

Golden Mouth

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Earth

Earth

1930
×
★★
Edit this entry  
25
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Edit this entry  
24
Woman of the Lake

Woman of the Lake

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Legendary Weapons of China

Legendary Weapons of China

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Edit this entry  
23
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Girl in Every Port

A Girl in Every Port

1928
×
★★★★
Edit this entry  
22
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Edit this entry