Sort by

Lucas has logged 159 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
31
A Countess from Hong Kong

A Countess from Hong Kong

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
La Comédie-Française ou L'amour joué

La Comédie-Française ou L'amour joué

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★½
Edit this entry  
30
Death and Transfiguration

Death and Transfiguration

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
Children

Children

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Who's Minding the Store?

Who's Minding the Store?

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dangerous When Wet

Dangerous When Wet

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Angel Was Born

The Angel Was Born

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
28
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Dare

The Dare

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Looking for Comedy in the Muslim World

Looking for Comedy in the Muslim World

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
The Girl in the Red Velvet Swing

The Girl in the Red Velvet Swing

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vacation in Val Trebbia

Vacation in Val Trebbia

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Death of Maria Malibran

The Death of Maria Malibran

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Conversation Piece

Conversation Piece

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lua em Câncer

Lua em Câncer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Francesca da Rimini

Francesca da Rimini

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
La France

La France

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Like You Know It All

Like You Know It All

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oh... Rosalinda!!

Oh... Rosalinda!!

1955
×
★★★
Edit this entry  
23
Bill Hicks: Relentless

Bill Hicks: Relentless

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rio, 40 Degrees C.

Rio, 40 Degrees C.

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Week of the Killer

The Week of the Killer

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Study of a River

Study of a River

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Where Now Are the Dreams of Youth?

Where Now Are the Dreams of Youth?

1932
×
★★★★
Edit this entry  
21
July '71 in San Francisco, Living at Beach Street, Working at Canyon Cinema, Swimming in the Valley of the Moon

July '71 in San Francisco, Living at Beach Street, Working at Canyon Cinema, Swimming in the Valley of the Moon

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Budapest Portrait (Memories of a City)

Budapest Portrait (Memories of a City)

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Boston Fire

Boston Fire

1979
×
★★★
Edit this entry