Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Lucas Simão

Lucas Simão

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Lucas
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Lucas’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mamma Roma

    Mamma Roma 1962

    ★★★★½ Watched by Lucas Simão 10 Aug 2022

    Filmes que valorizam a memória, não a experiência

  • Black Sky

    Black Sky 1951

    ★★★★½ Watched by Lucas Simão 28 Jul 2022

    Não se fazem mais filmes cruéis como antigamente

  • Legions of the Nile

    Legions of the Nile 1959

    ★★★½ Watched by Lucas Simão 11 May 2022

    Não acho que o talento de Cottafavi esteja nos filmes de pepla/fantasia, pelo menos não nos que eu vi, mas gosto de notar como todo o seu arsenal ainda está lá. Os painéis, os momentos de um/dois/três rostos na tela, a intensidade do momento costurada pelo dolly.

  • A Free Woman

    A Free Woman 1954

    ★★★★½ Rewatched by Lucas Simão 11 May 2022

    De certa forma parece injusto apontar para o tema do filme e se surpreender com a sua capacidade observadora para com o moderno, o momento e o presente. E isso nesse caso principalmente, porque é um filme que definitivamente não está interessado nisso. O interesse, ainda que ambicioso, retorna sempre para o mesmo tipo de relação espectador/sonho de filmes antigos, não o de filme ensaio que posteriormente o cinema ganharia mundialmente, pelo menos quando filmes passam então a falar das…

  • Flash Point

    Flash Point 2007

    ★★★½ Rewatched by Lucas Simão 21 Apr 2022

    Ser policial é ser um boneco.

  • Ladrões de Cinema

    Ladrões de Cinema 1977

    ★★★★ Rewatched by Lucas Simão 02 Mar 2022

    Filme ideal pra se ver numa quarta feira de cinzas. Genial como um Rozier em alguns momentos.

  • How Tasty Was My Little Frenchman

    How Tasty Was My Little Frenchman 1971

    ★★★★★ Rewatched by Lucas Simão 25 Feb 2022

    Últimos cinco minutos estão entre as melhores coisas já feitas no cinema brasileiro.

  • Carmen Miranda: Bananas Is My Business

    Carmen Miranda: Bananas Is My Business 1995

    ★★★ Watched by Lucas Simão 17 Feb 2022

    Manchete: Atriz morre de performance

  • The Barefoot Contessa

    The Barefoot Contessa 1954

    ★★★★ Watched by Lucas Simão 12 Feb 2022

    O texto é melhor que o filme, mas eu gosto quando esses excessos eclipsam a obra, quando um talento, assim como é descrito no filme, ultrapassa as expectativas e se transforma em algo sozinho. Um exemplo de força bruta.

  • The Bridges of Madison County

    The Bridges of Madison County 1995

    ★★★★★ Rewatched by Lucas Simão 30 Jan 2022

    To ancient history and distant music.

  • Carioca, Suburbano, Mulato, Malandro - João Nogueira

    Carioca, Suburbano, Mulato, Malandro - João Nogueira 1979

    ★½ Watched by Lucas Simão 23 Jan 2022

    Isso aqui me deu mais raiva do João Nogueira achei genial

  • Days of Thunder

    Days of Thunder 1990

    ★★★★ Rewatched by Lucas Simão 15 Jan 2022 2

    Robert Duvall é muito ace puta que pariu

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14

Review Tags

4
  • cinema
  • 35mm
  • director's cut
  • looney tunes
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.