Luke has logged 108 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Melody

A Christmas Melody

2015
×
Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
Naughty or Nice

Naughty or Nice

2012
×
Edit this entry  
23
A Christmas Detour

A Christmas Detour

2015
×
Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Concussion

Concussion

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ted 2

Ted 2

2015
×
★½
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★½
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
James White

James White

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
Edit this entry  
17
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Poison

Poison

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Youth

Youth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry