• Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • Rear Window

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Dial M for Murder

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • The Bad and the Beautiful

  • Ikiru

  • All About Eve

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★½

  • The Lady from Shanghai

  • Brief Encounter

  • Experiment Perilous

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Casablanca

  • Citizen Kane

  • The Wizard of Oz

  • Modern Times

    ★★★★½

  • M

  • City Lights

  • The General

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Foolish Wives

  • Toy Story Collection

    ★★★★½