RSS feed for Luke

Luke has logged 35 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Festival

Festival

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Edit this entry  
31
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Edit this entry  
27
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry