RSS feed for Luke

Luke has logged 49 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Who: The Kids Are Alright

The Who: The Kids Are Alright

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Battle of Chile - Part II

The Battle of Chile - Part II

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Battle of Chile - Part I

The Battle of Chile - Part I

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry