RSS feed for Luke

Luke has logged 137 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prancer

Prancer

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Living On Soul

Living On Soul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Edit this entry  
01
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Appalachian Spring

Appalachian Spring

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry