RSS feed for Luke

Luke has logged 18 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
12
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Billy Wilder Speaks

Billy Wilder Speaks

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Edit this entry