RSS feed for Luke

Luke has logged 75 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Violence Voyager

Violence Voyager

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Magic Christian

The Magic Christian

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry