RSS feed for Luke

Luke has logged 50 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry