RSS feed for Luke

Luke has logged 237 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry